logo

 

خانه نوآوری


خانه نوآوری، اولین و تنها مرکز نوآوری فعال کشور در حوزه محتوا، رسانه و بلاک‌چین.

تلفن: 02188967160
فکس: 02189775890
ایمیل: Info@innohouse.ir
نشانی: تهران – بلوار کشاورز – تقاطع خیابان 16 آذر – پلاک 78 – برج کمال‌الدین بهزاد – طبقه دهم 
  
1 - بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست؟

هر آنچه که نیاز دارید درباره بلاکچین بدانید؟

 

“بلاکچین” یکی از بزرگترین رمزواژه‌های حال حاضر در فناوری است. اما بلاکچین چیست و  چرا تمام دوستان و خانواده‌تان درباره آن صحبت می‌کنند؟

بیایید از ابتدا شروع کنیم. بلاکچین یک سیستم شفاف ثبت اطلاعات است. اولین و اصلی‌ ترین کاربرد فناوری بلاکچین “بیت‌کوین” بود که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. بیت‌کوین یک ارز دیجیتالی رمز نگاری شده و بلاکچین فناوری پایه گذاری و اجرای آن است.

فهمیدن اینکه بیت‌کوین چگونه با بلاکچین کار می‌کند به ما این اجازه را می‌دهد که ببینیم تکنولوژی چگونه می‌تواند به موارد بسیار زیاد دیگری در دنیای واقعی منتقل می‌شود.

 

بلاکچین بیت‌کوین:

بلاکچین بیت‌کوین مانند دفتر کل هر تراکنش عمل می‌‌کند که نمی‌توان در آن مداخله کرد و در اطلاعات ثبت شده آن در گذشته تغییری ایجاد نمود. طرفداران این تکنولوژی می‌گویند که بلاکچین باعث می‌شود معاملات بیت‌کوین امن تر و مطمئن تر از سیستم های فعلی باشد.

چگونه کار می کند؟

بلاکچین بیت‌کوین مترادف است با “عدم تمرکز” و به معنی این است که توسط مقامات مرکزی کنترل نمی‌شود. در حالی که ارز های سنتی توسط بانک مرکزی صادر می‌شود، بیت کوین دارای قدرت مرکزی نیست. در عوض بلاکچین بیت کوین توسط شبکه ای از مردم شناخته شده و نگهداری می‌شود. این افراد که اصطلاحا “miner” نامیده و گاهی اوقات هم در شبکه به عنوان “گره گشا” خوانده می‌شوند کسانی هستند که در حقیقت مشکلات پیچیده ریاضی برای انجان شدن معاملات را حل می‌کنند.

یک مثال که تعداد زیادی از مردم درباره معاملات بیت‌کوین می‌گویند این است که هر معامله در بیت‌کوین از یک کیف پول که کلیدی خصوصی دارد ناشی می‌شود. این کلید یک امضای دیجیتالی است که تنها از صاحب کیف پول  می‌توان دریافت نمود.

تصور کنید که در حال حاضر معاملات زیادی در سراسر جهان انجام می‌شود؛ این معاملات کوچک و فردی هرکدام در یک بلوک گروه بندی و توسط قوانین رمزگذاری شدید سازماندهی می‌شوند تا امکان حذف و تغییر اطلاعات وجود نداشته باشد. این بلوک ها به شبکه بیت‌کوین فرستاده می‌شود و در آنجا افرادی هستند که به وسیله کامپیوترها تلاش می‌کنند تا معاملات را با عملیات ریاضی سخت و پیچیده اعتبارسنجی کنند. بلوک های معتبر شده به بلوک های معتبر قبلی اضافه شده و یک زنجیره از بلوک ها (که هرکدام دارای اطلاعات مشخص و غیرقابل تغییر درباره هر معامله و تراکنش در سیستم بیت‌کوین هستند) به نام بلاکچین ایجاد می‌شود.

بلاک چین چگونه تضمین می‌دهد؟

همانطور که گفته شد یکی از مزایای بلاکچین این است که نمی‌توان اطلاعات آن را دستکاری کرد. هر بلوک در بلاکچین علاوه بر شماره رمز مختص خود، دارای شماره ای است که نشان دهنده بلوک رمزنگاری شده‌ی قبلی است. که به آن “هش” می‌گویند و تنها با استفاده از آن است که می‌توان به اطلاعات بلوک قبل دسترسی پیدا کرد.

جوانب مثبت، منفی و جایگزین:

ممکن است که این فرایند در بیت‌کوین برای حرکت پول غیر ضروری به نظر برسد اما بلاکچین مزایایی هم دارد. به روش سنتی هر تراکنش در جهان در پایگاه داده های خصوصی متعلق به سازمان های دولتی و خصوصی ثبت می‌شود که این پایگاه توسط مردم قابل دسترس نیست و یک نهاد مسئول نظارت بر آن است. به همین خاطر بستر برای ایجاد تقلب یا حمله سایبری به شبکه فراهم است.
حالا به بلاکچین به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی پیشرفته فکر کنید؛ بلاکچین تمام تراکنش های بیت‌کوین را در خود ثبت می‌کند، اجازه پرداخت های تکراری را نمی‌دهد و در اثبات صحت حرکت سکه های دیجیتال احتیاج به چندین طرف دارد.
از آنجا که بلاکچین متمرکز نیست کاهش یک بخش از آن باعث ناپدید شدن کل آن نمی‌شود یعنی به عنوان مثال اگر یکی از miner ها بیرون رفت بخش های مختلفی از تراکنش‌ها همچنان در حال کار خواهند بود.
در حال حاضر شرکت های معتبری در جهان مثل والمارت و IBM برای انجام بهتر امور خود از سیستم بلاکچین استفاده می‌کنند.
دیگر چه کسانی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند؟
پاسخ ساده است؛ هر شخصی که به ایجاد فرایندهای ارزان تر، سریعتر و قابل ردیابی تر امیدوار است!
بیایید به چند نمونه نگاهی بیندازیم: سال گذشته گروه سهامی Nasdaq با بانک سوئدی SEB همکاری کرد تا یک پلتفرم معاملاتی مبتنی بر بلاکچین بسازد. Nasdaq همچنین به بلاکچین امکان مجاز شمردن حضور سهام داران شرکت ذکر شده به صورت غیر حضوری در جلسات و رای گیری ها را داد.
انتخابات فضای دیگری است که تکنولوژی بلاکچین می‌تواند به آن کمک کند. در انتخابات‌ غرب ویرجینیا در ماه مه برخی از رای دهندگان توانستند از طریق یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین با تلفن همراه خود رای دهند.
از دیگر کاربردهای بلاکچین می‌توان به شناسنامه دیجیتالی مواد غذایی و دارو ، صنعت حمل و نقل در تجارت بین الملل ، ثبت بیمه ، وب سایت های پخش آنلاین موسیقی ، ذخیره سوابق پزشکی و … اشاره کرد.

برگرفته از مقاله “هرآنچه که نیاز دارید درباره بلاکچین بدانید”

نوشته ی : Arjun kharpal
ویرایش: matt clinch
منبع : سایت CNBC1 - بلاکچین چیست؟