logo

 

خانه نوآوری


خانه نوآوری، اولین و تنها مرکز نوآوری فعال کشور در حوزه محتوا، رسانه و بلاک‌چین.

تلفن: 02188967160
فکس: 02189775890
ایمیل: Info@innohouse.ir
نشانی: تهران – بلوار کشاورز – تقاطع خیابان 16 آذر – پلاک 78 – برج کمال‌الدین بهزاد – طبقه دهم 
  
photo5834621103937531985 - کافه‌بلاکچین پانزدهم با موضوع لیسک و رای‌گیری برگزار شد!

کافه‌بلاکچین پانزدهم با موضوع لیسک و رای‌گیری برگزار شد!

در کافه‌بلاکچین پانزدهم آقای کاوه‌مشتاق از رمزارز لیسک و کاربردهای آن در رای‌گیری برای ما سخن گفتند. این کافه در تاریخ، دوشنبه ۲۶ آذماه ساعت ۱۷ در محل خانه‌نوآوری برگزار شد. فینمگ حامی رسانه‌ای این کافه بود. در ادامه گزیده ای از حرف‌ها و توضیحاتی در مورد این رمزارز و کاربردهای آن بیان میکنیم:

 

تاریخچه

لیسک فعالیت خود را به عنوان شاخه‌ای از علم رمزنگاری با ICO شروع کرد. ICO  لیسک باعث شد حجم بازار آن تا BTC ۱۴۰۰۰ بالا برود و در آن زمان دومین ارز رمزنگاری‌شده در بازار شود (البته یک ماه بعد ارزهای Waves و DAO به آن رسیدند.) در ۲۴ ماه می سال ۲۰۱۶، شبکه اصلی لیسک به راه افتاد و برای مبادلات تجاری بزرگ در دسترس قرار گرفت. در زمان خیلی کمی، با شروع این پروژه، لیسک به رتبه دوم ارزهای دیجیتال بعد از بیتکوین رسید.

 

برنامه های کاربردی

لیسک مسیری را پیش‌رو گرفت تا بتواند موفق ترین مدل ارز رمزنگاری‌شده در نوع خود باشد. ایده اصلی لیسک این است که هر برنامه بلاکچین زنجیره‌ای جدا از زنجیره اصلی داشته باشد. مزایای این‌امر این است که مسایل مقیاس‌پذیری را‌ که بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین و اتریوم با آن مواجه هستند، حل می‌کند. در همین حال امکان سفارش بیشتر را برای زنجیره‌های جانبی که ممکن نیست در پلتفرم‌های دیگری انجام شود، فراهم می‌کنند. با این کار احتمال اینکه زنجیره‌های جانبی بیشتری ایجاد شوند بسیار بالا است و می‌توان یک پروژه را از صفر کد‌گذاری کرد و الگوریتم امنیتی آن از آنچه که ممکن است زنجیره اصلی برای آن تامین کند، بالاتر برود.

زبان برنامه نویسی لیسک NodeJS/JavaScript و CSS۳/HTML۵/JavaScript می‌باشد.

لیسک از شیوه ی طراحی Delegated-Proof-of-Stake که به طور مخفف به آن طراحی DPoS می‌گویند استفاده می‌کند که اولین بار توسط تیم BitShares ابداع شد. تفاوت این طراحی با “Proof of stake” این است که فقط ۱۰۱ کاربران اول که توسط رای گیری انتخاب می‌شوند، در شبکه فعال هستند و آن را ایمن می‌کنند. عملکرد DPoS شامل یک سری مراحل است که هر مرحله شامل ۱۰۱ زنجیره جداگانه است. در هر مرحله، هر کدام از ۱۰۱ زنجیره به صورت رندوم یک زنجیره دیگر را برای ادامه کار انتخاب می‌کنند. یک سیکل کامل که همه مراحل را طی می‌کند، ۱۷ دقیقه زمان می‌برد. اگر زنجیره ای هم نتواند انتخاب خود را انجام دهد، به صورت اتوماتیک زنجیره‌ی بعد از آن اینکار را انجام می‌دهد.

 

تفاوت های لیسک با اتریوم

هردوی این ارزها یک پلتفرم کلی دارند، اجرای برنامه های غیرمتمرکز. اما از تفاوت‌های این‌دو می‌توان اینچنین گفت:

  • زبان برنامه نویسی برای لیسک Javascript و برای اتریوم Solidity می‌باشد.
  • لیسک داده‌ها را در یک زنجیره جانبی و اتریوم داده‌ها در همان زنجیره اصلی ذخیره می‌کند.
  • لیسک از طراحی DPoS و اتریوم از طراحی PoW استفاده می‌کند.
  • برنامه‌های اتریوم روی یک ماشین مجازی (EVM) اجرا می‌شود اما لیسک مجهز به این ماشین مجازی نیست اما در حال ارتقا دادن این بخش است.

 

 

 

 

منبع