logo

 

خانه نوآوری


خانه نوآوری، اولین و تنها مرکز نوآوری فعال کشور در حوزه محتوا، رسانه و بلاک‌چین.

تلفن: 02188967160
فکس: 02189775890
ایمیل: Info@innohouse.ir
نشانی: تهران – بلوار کشاورز – تقاطع خیابان 16 آذر – پلاک 78 – برج کمال‌الدین بهزاد – طبقه دهم 
  

پنج گام برای ساخت یک تیم استارتاپی خوب

این مراحل را برای جمع کردن افراد در مراحل ابتدایی کسب و کار خود انجام دهید.

 

 

مهم نیست چقدر ایده شما قوی است، سرنوشت استارتاپ روی دوش افراد تیم شماست پس یک تیم استارتاپی خوب بسازید. البته حتی یک عضو ضعیف ممکن است کل کسب و کار شما را به نابودی بکشاند. در آخرین استارتاپ من همین شکل رخ داد و باعث شد شرکت در عرض یک ماه به نابودی کشیده شود. ما زمان، پول و یک ایده خارق العاده را هدر دادیم.
اما چطور مطمئن شویم که یک تیم خوب تشکیل داده ایم؟ در اینجا ۵ قدم در زمان تشکیل تیم استارتاپی گفته شده است.

1- پست ها و جایگاه ها را شناسایی کنید.
مهم ترین افراد در تیم استارتاپی شما، بنیان‌گذاران هستند. قبل از استخدام هر کارمندی، شما و هم بنیان‌گذار شما باید بر سر اینکه چگونه تصمیمات استارتاپ شما گرفته شود به توافق برسید. برای مثال: آیا شما یک متخصص فنی هستید و هم بنیان‌گذار شما یک بازاریاب حرفه ای؟
این سوال می‌تواند ساختار و بنیان استارتاپ شما را ایجاد کند.
پس از حل مسئله بالا شما باید پست های لازم برای استارتاپ خود را شناسایی کنید. پست هایی مثل SEO، فروش، بازاریابی، برنامه نویسی، مدیریت حساب و مدیریت پروژه تنها بخشی از پست هایی هستند که ممکن است شما نیاز داشته باشید. پس از شناسایی این پست ها، مطمئن شوید که آنها را الویت بندی کرده‌اید و تلاش کنید تا افراد مناسب هر پست را بیابید. یک کار غیر عقلانی این است که پنج مدیر پروژه را استخدام کنید بدون اینکه یک برنامه نویس به کار بگیرید؟! به یاد داشته باشید، که چقدر پول برای استخدام افراد در اختیار دارید.

2- مشاوران، قراردادها، شرکا و کارمندان تمام وقت

زمانی که کار را شروع می‌کنید، ممکن است شما مجبور نباشید افراد را بصورت تمام وقت استخدام کنید. برای مثال: شما می‌توانید به یک رویداد صنعتی مراجعه کنید و یا یک وبلاگ در مورد صنایع پیشرو پیدا کنید که بتواند به شما برای پیدا کردن مشاوران با استعداد کمک کند (مانند: متخصص بازار یا دامنه، اتصال دهنده، مربی شخصی، مربی فنی و یا یک فرد موفق صنعتی)، شما می‌توانید همین کارها را برای دیگر پست های استارتاپ خود انجام دهید یا یک پیمانکار استخدام کنید. همچنین شما می‌توانید افراد را برحسب اینکه چقدر عالی هستند بصورت پاره وقت استخدام کنید. این بهتر از حالتی است که شانس خود را روی یک کارمند تمام وقت که معلوم نیست چقدر تواناست امتحان کنید. پیشنهاد من به شما استفاده از افراد بصورت پیمانکاری در ابتدای پروژه و سپس تبدیل آنها به کارمندان تمام وقت بهترین راه برای جذب بهترین توانایی در کسب و کار شماست.

3- داوطلب های پست ها را شناسایی کنید.

چهار مورد را در زمان جستجوی افراد در نظر بگیرید و دنبال افرادی باشید که:

– تخصص آنها در تیم شما موجود نباشد.

– فردی دیگر آنها را بشناسند یا تاییدشان کنند.

– افرادی که می‌توانند با حقوق کم یا یک سهام کار خود را شروع کنند.

– طرفدار و عاشق محصول شما باشند.

اگر توانستید افرادی را پیدا کنید که شرایط بالا را دارند‌، شما شانس بالایی در ساخت یک تیم برنده دارید.

4- فرآیند جذب

زمانی که شما فرد مورد نظر خود را برگزیدید حالا نوبت فرآیند جذب و استخدام است که با یک مصاحبه شروع می‌شود. “وال استریت ژورنال” یک راهنمایی عالی برای ایجاد یک مصاحبه خوب دارد.

برخی از دستورالعمل های این راهنما :

– آماده پیشروی باشید.

– سوالاتی در این دسته بندی‌ها داشته باشید: کشف حقیقت، فکر خلاق، کشف رفتار و اخلاق

– یک دستور جلسه بسازید.

– در جستجوی سرنخ‌های غیرکلامی باشید.

انجام این مصاحبه یک تست چک کردن حقیقت و گذشته افراد را به شما می‌دهد. اگر همه چیز خوب بود، دل را به دریا بزنید و با او همکاری کنید. زمانی که شخصی پذیرفته شد از او یک تست بگیرید و با یک پروژه کوچک شروع کنید و سپس به سمت کارهای بزرگتر پیش بروید. در خلال این تست ها، شما می‌توانید ببینید که فرد مورد نظر شما چگونه با سایر افراد تیم ارتباط می‌گیرد و فشارها و مشکلات را برطرف می‌کند.

5- بعد از استخدام

فرض کنیم که فرد از تست های شما به خوبی عبور کرد و قسمتی از تیم شما شد. آیا این به آن معنی است که همه چیز به خوبی انجام می‌شود؟ واقعا نه. بعد از اینکه همکاری را با او را آغاز کردید، شما می‌توانید برخی از بررسی‌ها را بعد از شروع همکاری بر روی او انجام دهید. این به آن معنی است که شما باید استراتژی هایی در آموزش، ترفیع و توسعه حرفه ای کارمندان خود داشته باشید. این عامل ایجاد انگیزه در افراد تیم شماست.

منبع