آزمون MBTI ؛ نگاهی به تنوع تیپ های شخصیتی

از آزمون شخصیت شناسی MBTI چه می دانیم؟

امروزه باگسترده شدن روابط میان انسان‌ها و صنعتی شدن شهرها، روز به روز انسان‌ها نیازمند درک مناسبی از خود و هم‌چنین اطرافیانشان هستند. یکی از راه های دستیابی به ابعاد شخصیتی افراد، آزمون‌های شخصیت شناسی است .از معروف‌ترین این آزمون‌ها، آزمون MBTI  ( مایرز – بریگز) است ، این آزمون به شناخت نقاط قوت، شناخت نقاط ضعف، خود شناسی، پیدا کردن شغل مناسب، توسعه روابط اجتماعی، برقراری ارتباطات موثر، حل مسائل با بازدهی بالا، بهتر اداره کردن جلسات و در نهایت تطابق استعداد ها با نیاز های شغلی کمک می‌کند.

اهمیت آزمون‌های شخصیت شناسی

آزمون‌های شخصیت شناسی در دو زمینه می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. اول برای فرد آزمون دهنده که باعث می‌شود با شناخت بهتر، ابعاد گوناگون روحی خود را کشف کند و دیگری که در محیط کسب وکار است .

در بسیاری از آزمون‌های استخدامی نیز از آزمون های شخصیتی مانند MBTI استفاده می‌کنند. این آزمون با طرح پرسش هایی مشخص می کند که فرد مورد نظر از نظر روابط اجتماعی و شغلی چگونه است و در مقابل مسائل مختلف چگونه برخورد می‌کند. MBTI  جهت قرار گرفتن هرکسی در جایگاه واقعی خودش، یعنی موقعیت شغلی که متناسب با ویژگی های ذاتی است، می تواند کمک کند. از این رو در مطلب پیش رو تصمیم گرفتیم شما را بیشتر با آزمون شخصیت شناسی MBTI  آشنا کنیم.

 

MBTI و ۱۶ تیپ مختلف آن

آزمون خودشناسی MBTI دارای ۱۶ تیپ شخصیتی است که در ادامه به صورت خلاصه ویژگی‌های هر یک را بیان خواهیم کرد.

تیپ ۱: ENFJ: برون گرا / شهودی / احساسی / قضاوتی

MBTI - ENFJ

آگاه، منظم، قاطع و هدفمند از ویژگی های افراد دارای این تیپ شخصیتی محسوب می‌شود . این افراد علاقه مند به موفقیت هستند وتمایل دارند بقیه افراد نیز این گونه باشند. این گروه افرادی هستند که در رهبری عالی و در انگیزه دادن ومتقاعد کردن دیگران معمولا افراد موفقی هستند.

در محل کار اغلب افرادی پر تلاش وتشنه صعود وجاه طلب هستند. برای ارتباط برقرار کردن با این افراد نیازی نیست جاده های پر پیچ وخمی را بروید زیرا می‌توانند براحتی صحبت کنند و حرف های خود را صریحا بگویند .تیپ ENFJ در روابط دوستان می‌توانند وفادار باشند و ناخوشایندی‌ها را فراموش کنند اگر می خواهید چنین کسی را به عنوان دوستی انتخاب کنید بهتر است همیشه به فکر تایید کردن و احترام گذاشتن به آن ها باشید .

تیپ ۲: ENFP:  برون گرا / شهودی / احساسی / ادراکی

MBTI - ENFP

تیپ ENFP افراد شاداب وسرحالی هستند وهمیشه می‌توانند به دیگران انگیزه  و روحیه بدهند آن‌ها رهبرهایی پرجذبه هستند، این افراد عاشق خیال پردازی هستند و از دقت به جزئیات لذت نمی‌برند ومایلند همواره مستقل باشند و روی پای خود بایستند.

ENFP ها دوست ندارند در محل کار کسی روی آن ها نظارت دائمی داشته باشد ودترجیح می‌دهند با سرعت و روش خود کار کنند این افراد در محیط کار بسیار پر انرژی هستند.ENFP ها در روابط دوستانه نیز می‌توانند افراد موفقی باشند آن ها همیشه دوست دارند به دیگران محبت بورزند و می‌توانند با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنند. این افراد تمایل زیادی به خاص بودن دارند ومی‌توانند در مواقعی بسیار جلب توجه کنند.

تیپ ۳: ESFJ: برون گرا / حسی / احساسی / قضاوتی

MBTI - ESFJ

ESFJها افرادی خون گرم وصمیمی هستند ومایلند همواره در جمع‌های دوستانه باقی بمانند این افراد معمولا تمایلی به پست‌های مدیریتی ندارند، اما اگر این مسئولیت برعهده آن‌ها گذاشته شود،عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

تیپ  ESFJ در ارتباط با دیگران دلسوز و با محبت هستند و بسیار تمایل دارند مورد قدردانی و تشکر قرار گیرند. آن‌ها معمولا به دیگران کمک می‌کنند تا همگی به اهداف مشترکشان برسند.

تیپ ۴: ESFP: برون گرا / حسی / احساسی / ادراکی

MBTI - ESFP

ESFP ها افرادی پرشوروهیجان ، جذاب ، معاشرتی وبا نمک هستند بدون هیچ انتظاری به دیگران لطف می‌کنند وبرای به پایان رساندن کارشان تا آخرین موقع صبر می‌کنند. این  افراد در محل کار تمایل دارند دیگران را بسیار تشویق کنند ومشوق خوبی برای کارهای گروهی هستند و از کمک به دیگران لذت می‌برند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ESFP در ارتباط با دیگران بسیار راحت هستند واگر دوستان خود را ناراحت ببینند ، سعی می‌کنند آن‌ها را شاد کنند و با محبت خود آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهند . گاهی می‌توانند غیرقابل پیش‌بینی باشند و به جای فکرکردن بیشتر عمل می‌کنند.

تیپ ۵: INFJ: درون گرا / شهودی / احساسی / قضاوتی

MBTI - INFJ

INFJ ها  بسیار مهربان و رقیق القلب هستند. دارای شخصیت مجهولی هستند و معمولا برای دیگران جالب هستند، دوست دارند مورد تحسین واقع شوند ولی از در چشم بودن خوششان نمی آید و بیشتر مایلند در سکوت فعالیت کنند.

افراد دارای این تیپ شخصیتی بسیار خلاق و مبتکرند و برای اهداف خود تلاش می‌کنند. ذاتا مدافع هستند و از حقوق و آرمان‌های خود و دیگران دفاع می‌کنند.آن‌ها همچنین بسیار دقیق فکر می‌کنند و در استفاده از کلمات بسیار با ظرافت عمل می‌کنند. از ویژگی های بارز این تیپ می‌توان به آرام، موقر و متین بودن اشاره کرد.

تیپ ۶: INFP: درون گرا / شهودی / احساسی / ادراکی

MBTI - INFP

INFP افرادی آرام وپیچیده هستند. در محل کار تمایلی به پیروی از نظم ، برنامه وقوانین ندارند و به هیچ وجه خواسته‌ها وتمایلات خودشان را بر دیگران تحمیل نمی‌کنند ، اما با صحبت‌های خود آن‌ها را متقاعد می‌کنند.

اگر در جمعی قرار بگیرند می‌تواند رهبری آن ها را برعهده بگیرند. این افراد در ارتباط با دیگران سعی می‌کنند بسیار محتاطانه عمل کنند و اگر به کسی تعهدی می‌دهند ، برسر تعهدشان تا مدت زیادی باقی می مانند.

تیپ ۷: INTJ: درون گرا / شهودی / منطقی / قضاوتی

MBTI - INTJ

INTJ ها بسیار طرفدار رفتار استقلا گرایانه هستند وکارها را با روش خود انجام می‌دهند. اغلب این افراد به مدیریت می‌رسند و با راهکارهایی مبتکرانه وخلاقانه باعث پیشرفت موسسه می‌شوند. این افراد در روابط دوستانه بسیار صمیمی هستند و با افراد کمی رابطه ی صمیمانه برقرار می‌کنند واز طرفداران روابط دونفره هستند.

تیپ ۸: INTP: درون گرا / شهودی / منطقی / ادراکی

MBTI - INTP

افراد دارای تیپ شخصیتی INTP  بسیار ساکت ومحتاط هستند وهیچ گاه از کنجکاوی خسته نمی‌شوند. این افراد بسیار با دقت هستند و به سرعت می‌توانند متوجه تضادها و تعارض‌هایی که در خود ودیگران وجود دارد بشوند.

درارتباط با دیگران می‌توانند بسیار خودخواه و مغرور باشند، اما برای افراد خاصی می‌توانند از خود رابطه ای صمیمانه نشان دهند ولی در رابطه با غریبه ها معمولا رسمی رفتار می‌کنند.

تیپ ۹: ISFJ: درون گرا / حسی / احساسی / قضاوتی

MBTI - ISFJ

این افراد را اگر در چارچوبی قرار دهید طبق همان رفتار می‌کنند ودرستی و یا نادرستی رویه های کاری را مورد سوال قرار نمی‌دهند. بسیار قابل اتکا هستند. در محل کار بسیار دقیق هستند وحتی به کوچک ترین چیزها نیز اهمیت ویژه می‌دهند. در دستور دادن به دیگران راحت نیستند واگر در سمت مدیر باشند از زیردستان خود حمایت می‌کنند.

تیپ ۱۰: ISFP: درون گرا / حسی / احساسی / ادراکی  MBTI

MBTI - ISFP

افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP افرادی راحت و دوست داشتنی هستند و زندگی را بر خود و دیگران سخت نمی‌گیرند و در کل افرادی صمیمی و آرام هستند. از محیط های کاری که آن ها را محدود کند خوششان نمی‌آید و بسیار انعطاف پذیرهستند و در روابط دوستانه ازخودگذشتگی و خیرخواهی بسیاری از خود نشان می‌دهند.

تیپ ۱۱: ISTJ: درون گرا / حسی / منطقی / قضاوتی

MBTI - ISTJ

ISTJ ها بسیار با ثبات و قابل اتکا هستند .اغلب بی احساس و بی توجه نسبت به خود ودیگران به نظر می‌رسند در حالیکه نسبت به افراد نزدیک و خانوادشان بسیار با محبت هستند و از جمله افراد وفادار نسبت به همسرانشان هستند. این تیپ در روابط کاری اغلب بدون انعطاف و مقرراتی هستند و دوست دارند محل کارشان در چارچوب خاصی قرار داشته باشد و همه چیز منظم باشد.

تیپ ۱۲: ISTP: درون گرا / حسی / منطقی / ادراکی

MBTI - ISTP

ISTP ها افرادی ساکت و در تکاپو یافتن هستند. معمولا تماشاچی هستند و تمایلی به بحث کردن ندارند، اغلب سعی می‌کنند محبت خود را به دیگران با عمل خود و با رفع کردن مشکلات آن ها انجام دهند و نه با صحبت کردن .آن‌ها همچنین نه تمایل دارند بر کسی ریاست کنند و نه کسی بر آن ها ریاست کند و بیشتر ترجیح می‌دهند تنهایی کار کنند.

تیپ ۱۳: ESTJ: برون گرا / حسی / منطقی / قضاوتی

MBTI - ESTJ

افرادی که شخصیت آن ها مطابق تیپ شخصیتی ESTJ  است افرادی سخت گیر ومتوقع هستند و می‌توانند دیگران را برای رسیدن به اهداف خود پایمال کنند! برای آن ها کار بسیار اهمیت دارد ولی پس از انجام وظایفشان می‌توانند شریک بسیار خوبی برای تفریح وسرگرمی باشند. این افراد معمولا می‌خواهند نظرات خود را بر دیگران تحمیل کنند اما به افرادی که در مقابلشان می ایستند، احترام می‌گذارند، به شرط آن که طرف مقابل این صلاحیت را از دید آن ها داشته باشد.

تیپ ۱۴: ENTJ: برون گرا / شهودی / منطقی / قضاوتی

MBTI - ENTJ

این افراد تسلیم ناپذیر و بسیار پرانرژی هستند و معتقدند می‌توانند بسیاری از کارها را انجام دهند، مایلند مدیریت سازمان‌ها وادارات را برعهده بگیرند. این افراد بسیار خوب می‌توانند از پس مشکلات بر بیایند، در روابط فردیشان معمولا خوش رفتار هستند و به رک‌گویی و قاطعیت شهرت دارند و تمایل به داشتن همسری مستقل و با عزت نفس بالا دارند.

تیپ ۱۵: ENTP: برون گرا / شهودی / منطقی / ادراکی

MBTI - ENTP

این افراد بسیار خوش بین و جذاب هستند، گاهی آن‌قد‌ر کار می‌کنند که احساساتشان را فراموش کنند، بسیار باهوش هستند و می‌توانند با قدرت تفکر خود بسیاری از موانع را از سر راه بردارند. همیشه به دنبال کارهای جدید هستند و از روش های سنتی بیزارند. MBTI

تیپ ۱۶: ESTP: برون گرا / حسی / منطقی / ادراکی

MBTI - ESTP

ESTP ها عمل گرا هستند وعاشق کارکردن تحت فشار و پروژه هایی پر استرس هستند. در مقابل فشارها، با ملایمت رفتار می‌کنند. اغلب می‌توانند چند پروژه را با یکدیگر انجام دهند. در روابط دوستانه بسیار خوش بین هستند و از اینکه کسی بخواهد آن‌ها را تحت کنترل قرار دهند به شدت بیزارند.

حال که مختصرا با ویژگی های آزمون شخصیت شناسی  MBTI  آشنا شدید، می توانید با کلیک روی این لینک آزمون دهید و به توسعه فردی خود کمک کنید.

 

 

 

افزودن دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها