آیا ماینر‌ ها علت خاموشی در کشور هستند؟ به گواه آمار این آدرس، غلط است!

پس از سال‌ها مجادله طولانی طرفداران فناوری بلاکچین به‌ویژه استخراج کننده های رمزارزها مثل بیت‌کوین و نهاد های مختلف دولتی بر سر به‌صرفه بودن مسئله ماینینگ و مصرف انرژی ماینر‌ ها در ایران، سرانجام دستوالعمل اجرایی استخراج رمزارز ها توسط دولت ابلاغ شد تا برای اولین بار و در بالاترین سطح، این موضوع به رسمیت شناخته شود.

اکنون فارغ از کارایی این دستورالعمل، صرف به رسمیت شناخته شدن این صنعت در قانون کشور، باب گفتگو و مفاهمه در این حوزه و در فضایی به‌دور از جنجال گشوده شد. در گزارش پیش رو، فعالین شبکه بلاکچین و صنعت ماینینگ با ارائه اطلاعات جدید، موضع مخالفین را که عمدتا در سمت اصلی ترین نهاد متولی تامین انرژی یعنی وزارت نیرو هستند، به چالش کشیدند. این اطلاعات ادعای دولتی ها مبنی بر مقصر بودن این صنعت به‌ ویژه استخراج رمزارز توسط ماینر‌ ها را در برخی خاموشی های کشور، دادن آدرس غلط به مردم می‌داند.

ماینر‌ها و مصرف برق

هش ریت تاریخی شبکه بیت کوین در تصویر زیر مشخص است که در آن بالاترین نرخ هش ۸۰ میلیون تراهش بر ثانیه است.miner

حال مشخصات دستگاه استخراج S9i (لینک)که رکورددار بیشترین تولید ماینر‌ بیت کوین در جهان است را به عنوان مثال در نظر می‌گیریم. بیشترین سهم دستگاه های استخراج دنیا در حال حاضر مربوط به این دستگاه است که از سال ۲۰۱۶ تولید می شود. دستگاه های قدیمی تر عمدتا از رده خارج شده اند و دستگاه های جدید بازده بیشتری نسبت به این دستگاه دارند. با یک فرض بدبینانه اگر تصور کنیم که تمامی دستگاه های فعال دنیا از این نوع هستند و دستگاه های با بازده بهتر را حذف کنیم و علاوه بر آن توان مصرفی این دستگاه را برابر ۱۵۰۰ وات در نظر بگیریم خواهیم داشت: توان مصرفی به ازای هر تراهش توان پردازش = وات ۱۱۵٫۱۳=۱۵۰۰/۱۳

دقت کنید که ما بدترین اعداد را انتخاب کرده ایم.

با یک محاسبه ساده به این نتیجه می رسیم که برای هشتاد میلیون تراهش توان پردازش پیک بلاکچین بیت کوین به حدود ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار دستگاه S9 نیاز داریم. که مصرف برقی معادل با ۹ میلیارد و ۲۳۱ وات یا به عبارتی ۹۲۳۱ مگاوات خواهد شد.

رکورد مصرف برق تاریخی پیک ایران در ۱ مرداد سال ۹۸ اتفاق افتاد که در این روز مصطفی رجبی مشهدی (که قبلا استخراج بیت کوین را مقصر خاموشی‌ها دانسته بود) اعلام کرد پیک مصرف برق به رقم ۵۷۶۸۱ مگاوات رسیده است که نسبت به روز گذشته ۱۲۰۰ مگاوات افزایش نشان می دهد. ضمن اینکه رجبی مشهدی اعلام کرد پیک مصرف برق امسال نسبت به سال گذشته یک درصد رشد داشته است که این رقم در سال های قبل معادل ۷ درصد بوده است.

به این ترتیب کل مصرف برق در ایران رقمی معادل ۶٫۲۵ برابر کل توان مصرفی شبکه بلاکچین بیت کوین است. اگر فرض کنیم که ده درصد استخراج بیت کوین در ایران صورت بگیرد برق تولیدی در ایران ۶۲ برابر توان مصرفی برای استخراج در ایران است یا بهتر بگوییم برق مصرفی استخراج بیت کوین ۱٫۶ درصد از کل برق کشور است. ضمن اینکه برای ده رصد توان استخراج شبکه نیاز به حدود ۶۰۰ هزار ماینر‌ در ایران داریم که بسیار بزرگتر از رقم ادعایی ۱۵۰ هزار دستگاه است. (حدودا ۴ برابر) بنابراین در بدترین حالت تخمینی مصرف برق استخراج در ایران چیزی در حدود ۰٫۴ درصد سهم است و بنابراین کمتر از نیم درصد خاموشی ها را می توان به گردن ماینر‌ ها انداخت.mining

علاوه بر این رشد پیک امسال نسبت به سال های قبل ۱ درصد است که در سالهای قبل ۷ درصد بوده است. بنابراین اگر تمام رشد مصرف برق از طرف ماینر‌ها اعمال شده باشد باز هم مصرف برق ماینر‌ ها از سال قبل تا امسال یک درصد افزایش داشته است این در حالی است که توان پردازش یا هش ریت شبکه بیت کوین از سال قبل نسبت به امسال چیزی حدود ۱۰۰ درصد رشد داشته است (دو برابر شده است) بنابراین اگر ادعاهای آقای رجبی صحیح باشد از سال قبل تا امسال تنها یک درصد از رشد شبکه بیت کوین مربوط به ایران بوده است. بنا بر پژوهش  سال ۲۰۱۸ دانشگاه پرینستون بیش از ۷۴ درصد نرخ استخراج بیت کوین دنیا در تملک کشور چین است و همه ی کشورهای دیگر تنها بر سر ۲۶ درصد رقابت می کنند.miner-bitcoin-china

ضمن اینکه نمودار بالا نشان می دهد در روز اول مرداد ماه نرخ پردازش شبکه بیت کوین در حال سقوط بوده است و این مدرک دیگری دال بر عدم همبستگی هش ریت بلاکچین بیت کوین و مصرف برق در ایران است.

در انتها باید گفت به اعلام وزارت نیرو از ابتدای امسال ۹۸۴ مگاوات ظرفیت جدید به شبکه برق کشور اضافه شده است که معادل با ۲/۱ درصد افزایش ظرفیت است. بنابراین حتی اگر تمام فرض های خارجی درباره تعداد ماینر‌ های موجود در ایران را حذف کنیم و به سخنان شرکت توانیر اکتفا کنیم با افزایش ۱ درصدی تعداد ماینرهای ایران باید نسبت به سال قبل خاموشی کمتری را نیز شاهد باشیم و نمی توان مسئولیت خاموشی ها را به گردن استخراج بیت کوین انداخت.

 

منابع:
  • توان پردازش یا هش ریت شبکه بیت کوین از:

https://www.blockchain.com/en/charts/hash-rate?timespan=60days

https://www.blockchain.com/en/charts/hash-rate?timespan=all

  • مشخصات دستگاه S9 از سایت سازنده:

https://shop.bitmain.com/promote/antminer_s9i_asic_bitcoin_miner/specification

  • خبر پیک مصرف برق در ایران از خبرگزاری برق نیوز و پایگاه رسمی اطلاع رسانی وزارت نیرو:

http://barghnews.com/fa/news/38525/%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA

http://news.moe.gov.ir/Detail?anwid=80339

  • خبر افزایش ظرفیت شبکه برق ایران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو:

http://news.moe.gov.ir/Detail?anwid=80376

  • توزیع هش ریت به تفکیک کشور

https://bitcoinmagazine.com/articles/report-links-74-bitcoin-mining-china-sees-threat-network

افزودن دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها