بلاکچین به زبان ساده

بلاکچین به زبان ساده

معنی بلاکچین یا زنجیره بلوکی چیست؟ در لغت Block به معنای واحد یا گروه و Chain به معنای زنجیره است. بنابراین، به مجموعه‌ای از واحد(بلوک)های اطلاعات که رمزنگاری شده و به هم متصل و مرتبط شده باشند «بلاکچین» می‌گویند. حال که مطمئن شدید فناوری بلاکچین زیاد هم پیچیده نیست، با خاطری آسوده این مطلب را دنبال کنید تا توضیحات بیشتری بدهیم و شما را بیشتر با این معجزه تکنولوژی آشنا کنیم.

بلاکچین یک روش جدید، غیرمتمرکز و امن برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات است. غیرمتمرکز به این معناست که چیزی به نام سرور مرکزی یا اصطلاحا «رییس بزرگ» وجود ندارد که کاربران مجبور باشند به آن وصل شوند. تمامی بلاک‌های زنجیره به طور مشترک از همه سیستم‌های متصل به شبکه قابل دسترسی‌اند، یا به بیان دیگر، هزاران یا میلیون ها کپی از زنجیره وجود دارد. در نتیجه، هیچ سیستمی بر دیگری برتری ندارد. به‌علاوه، در مدل متمرکز، اگر اتفاقی برای سرور بیفتد، امنیت و سلامت اطلاعات تهدید می شود. اما در بلاکچین، به لطف غیرمتمرکزبودن‌اش، احتمال آسیب به اطلاعات چیزی نزدیک به صفر است. دلیل‌اش را در ادامه توضیح خواهم داد.

ویژگی‌های بلاک‌ها:

هر بلاک، اطلاعاتی از قبیل تراکنش‌ها (تاریخ خرید، مبلغ خرید و غیره) را ذخیره می‌کند. همچنین اطلاعات مربوط به طرفین تراکنش نیز (مثلا اسم شما و اسم شرکتی که از آن خرید کرده اید) در هر بلاک موجود است. البته لازم نیست برای خرید از طریق بلاکچین، اطلاعات حقیقی خود مثل اطلاعات کارت بانکی‌تان را افشا کنید. خرید شما می تواند با امضای دیجیتال، که چیزی شبیه نام کاربری است، انجام شود. این یکی از مزیت‌های امنیتی بلاک‌چین است.

نوع اطلاعاتی که هر بلاک ذخیره می کند به نحوری کدگذاری شده که آن را از بقیه بلاک‌ها متمایز می کند. برای راحت‌تر فهمیدن این موضوع، یک جمعیت بزرگ از آدم ها را در نظر بگیرید: با اینکه همگی انسان هستیم، اما هرکداممان یک اسم و ‌‌DNA منحصربه‌فرد داریم تا از بقیه متمایز شویم. برای بلاک ها، نقش اسم و DNA را یک کد خاص و منحصربه‌فرد ایفا می کند که به آن «هَش» می گویند.بلاکچین

بلاکچین چطور کار می‌کند؟

برای سادگی توضیح، از بلاکچین در رمز‌ارز‌ها شروع می کنیم. همان‌طور که می دانید بیت‌کوین اولین کاربرد از فناوری بلاکچین بود که از این فناوری برای ذخیره اطلاعات کاربران در حوزه مالی بهره برد. هر بلاک‌ جدیدی که ایجاد می‌شود، به انتهای بلاک‌چین اضافه می شود. درنتیجه یک نظم خطی و با ترتیب زمانی در بلاکچین وجود دارد. البته اتصال بلاک‌ها به بلاکچین، بعد از گذراندن چهار مرحله ساده ولی اساسی اتفاق می افتد:

۱) یک تراکنش باید انجام شود.

۲) تراکنش باید بررسی و اعتبار آن سنجیده شود. بررسی اعتبار را سرور مرکزی یا افراد خاصی انجام نمی دهد، بلکه این کار به صورت توزیع شده و توسط هزاران کامپیوتر شبکه شده با بلاکچین انجام می‌شود.

۳) بعد از آنکه چراغ سبز اعتبارسنجی به تراکنش داده شد، این اطلاعات در یک بلاک ذخیره می‌شوند. بنابراین، بلاک مخزنی می‌شود برای داده هایی نظیر مبلغ، زمان تراکنش و امضاهای دیجیتال طرفین.

۴) یک هش به بلاک داده می شود، یعنی اختصاص یک کد ویژه برای تعیین هویت بلاک. علاوه بر این، هشِ آخرین بلاک موجود در زنجیره هم به بلاک جدید اضافه می شود. به عبارتی، هر بلاک، دارای هش بلاک قبلی است.

هش شدن آخرین مرحله ای است که یک بلاک باید قبل از پیوستن به زنجیره طی کند و بعد از آن، بلاک توسط همه افراد قابل بازدید است.

نکته: وجود بلاک‌ها و هش‌های متفاوت، مختل کردن یا هک کردن بلاک را تقریبا غیرممکن می‌کنند. چراکه هر بلاک باید به صورت جداگانه دستکاری شود و تغییر هش یک بلاک، بلاک بعدی را هم مستلزم تغییر می کند و الی آخر!

زنجیره بلوگی از اطلاعات

بلاک‌چین در کسب و کار

فرض کنید می‌خواهید یک بلیط هواپیما بخرید. برای این کار بانک صادرکننده کارت شما، واسطه‌ای بین شما و شرکت هواپیمایی می شود. یعنی نه تنها بانک به تمامی اطلاعات تراکنش دسترسی دارد، بلکه مبلغی هم برای این تراکنش می‌گیرد.

از سوی دیگر، اگر این کار را از طریق بلاکچین انجام دهید، نیازی به واسطه نخواهید داشت و فقط شما و آژانس هواپیمایی طرفین تراکنش خواهید بود و تراکنش شما کاملا امن انجام خواهد شد. اگر هکرها وارد پایگاه بانک شوند، حساب شما و اطلاعات حقیقی و حقوقی‌تان به خطر می‌افتد، اما چنین خطری برای بلاکچین و ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین که از بلاکچین استفاده می کنند وجود ندارد. همچنین، به لطف اعتبارسنجی دیجیتال، لازم نیست خود را به ساعات کاری خاصی محدود کنید یا منتظر عملیات اداری و کاغذ‌‏بازی‌های موسسات اقتصادی باشید.

البته بلاکچین به رمز‌ارز محدود نمی‌شود و برای مدیریت و انتقال انواع دیگری از داده‌ها نیز بسیار کارآمد است. می توان گفت که تکنولوژی انقلابی بلاکچین، آینده کسب و کار خواهد بود.

افزودن دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها