نوآوری کلید حیات کسب و کار

چرا کسب و کارها نیاز به نوآوری دارند؟

به طور کلی هر ساله ۱۰۰ میلیون استارتاپ جدید راه اندازی می‌شوند که این عدد معادل ایجاد ۱۱۰۰۰ کسب و کار در هر ساعت است. بدون شک کسب و کاری که بدون نوآوری و خلاقیت باشد، شانسی برای زنده ماندن در این رشد سریع ندارد. با وجود هزاران شرکتی که هر روز ایجاد می‌شوند، تازه کارها دیگر فرصتی برای آزمایش هم در اختیار نخواهند داشت. پس باید به صورت مداوم هوشیار باشند، بازار و رقبایشان را زیر نظر بگیرند و همگام با تحولات حرکت کنند.

با وجود سرعت پیشرفت تکنولوژی حتی بکارگیری از یک تکنولوژی منسوخ شده و قدیمی هم ضمن اتلاف کامل منابع، زمان و سرمایه، میتواند کسب و کار را یک شبه نابود کند. بنابراین تنها راه بقای استارتاپ در دنیا امروز تکیه بر محصولات نوآورانه است. در ادامه ۴ مورد از مهمترین مزایای نوآوری برای کسب و کار را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

  • نوآوری به استارتاپ امکان رقابت می دهد

خلاقیت در کسب و کار به شما کمک می‌کند تا در بازار رقابت به عنوان یک رهبر استارتاپ باقی بمانید. بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از یک تکنولوژی جدید سعی می‌کنند تا گوی سبقت را از رقبا بگیرند و جایگاه خودشان را در بازار بالا ببرند. اما آن‌ها برای تثبیت جایگاهشان نیاز به ارائه خلاقیت دارند و زمانی که خدمات یا محصول‌شان خالی از ایده‌های نوین باشد، کسب و کارشان شکست می‌خورد. به عنوان مثال شرکت اپل، که در ۹ سال گذشته رتبه اول بازار را به خود اختصاص می‌داد، در حال حاضر با کاهش درآمد ناشی از عدم خلاقیت در آخرین نسخه‌های گوشی هوشمند خود مواجه شده است.

از سوی دیگر شرکت اوبر که صنعت به اشتراک گذاری تاکسی را به کلی در انحصار خود دارد، توانسته به عنوان یک رهبر کسب و کار در بازار باقی بماند. زیرا به طور مداوم از نوآوری در خدمات خود استفاده می‌کند. یکی دیگر از دستاوردهای اوبر ارائه خدمات رانندگی اشتراکی است. اوبر می‌خواهد تعداد افراد بیشتری را در ماشین‌های کمتری جای دهد و در مسیر استارتاپ خود آینده همگام با تکنولوژی را در سر می‌پروراند. از آخرین دستاوردهای اوبر میتوان به رونمایی آزمایشی از ماشین‌های بدون سرنشین در پیترزبورگ اشاره کرد.

نوآوری در کسب و کار ؟!، همین حالا!

  • کسب و کارتان را کارآمدتر می‌کند

اگر خلاقیت و نوآوری نیروی حیاتبخش کسب و کارتان باشد، حل مشکلات ساده‌تر است و به خوبی میتوانید با چالش‌های بزرگ مقابله کنید. درصورتی که تمرکز اصلی‌تان روی سازماندهی بهتر محصول نهایی و فرآیندهای مرتبط با آن باشد، درنهایت سیستم‌ها، فرآیندها، محصولات یا سرویس ها به نحوی موثر بهبود پیدا می‌کنند که این میتواند یک مزیت بسیار بزرگ برای کسب و کار باشد.

آیا می‌دانستید که شرکت گوگل برخی ساعت‌ها یا روزهای کاری را به خلق تازه‌ها و آزمایش ایده‌های کارمندانش اختصاص می‌دهد! این غول اینترنتی به جای پیدا کردن ایده در دنیای بیرون، از تفکر و پتانسیل درونی کسب و کار خود کمک می‌گیرد و بسیاری از محصولات نوآورانه شرکت گوگل مانند Map، هنگ اوت و.. حاصل همین ایده پردازی‌ها هستند.

  • خلاقیت برای استارتاپ رقیب، مانع ایجاد می‌کند

برای اینکه بتوانید در سطوح بالای کسب و کار باقی بمانید باید نوآوری داشته باشید یا برای سایرین مانع ایجاد کنید. یک ایده خوب، همیشه میتواند به پیروان شما اضافه کند ولی برای ماندن در جایگاه اول بازار استارتاپ باید همیشه در مورد قدم بعدی‌تان فکر جدیدی داشته باشید. ایده‌های خلاقانه را آزمایش کنید و مطمئن شوید که به واسطه آن چند قدم از رقبایتان فاصله می‌گیرید.

  • میتوانید با شرکت‌های بزرگ و باسابقه رقابت کنید

شرکت‌های بزرگ امکانات و منابع زیادی در اختیار دارند و به راحتی میتوانند فناوری‌های جدید را پیاده سازی کنند. همینطور این شرکت‌ها به پلتفرم‌های بزرگی دسترسی دارند که شاید ایجاد آن برای استارتاپ‌های تازه تاسیس سال‌ها طول بکشد. شرکت‌های بزرگ میتوانند محصولات خلاقانه‌تری را با ترکیبی از نوآوری و آموزش ایجاد کنند. به همین دلیل برای رقابت با آن‌ها باید همیشه یک قدم جلوتر باشید و این پیشی گرفتن تنها با ایجاد یک فرهنگ و تفکر درون سازمانی مبتنی بر خلاقیت امکان پذیر است.

جمع بندی

۹۵ درصد استارتاپ‌ها به دلیل نداشتن ایده‌های جدید، در سال اول فعالیت خود شکست می‌خورند. به طور کلی برای باقی ماندن در بازار، خلاقیت باید بخشی از DNA استارتاپ باشد تا بتوانید موقعیت خود را حفظ کرده و با رقبا مقابله کنید. همچنین خوب است برای ایده‌های نوآورانه تشویق و پاداش در نظر بگیرید تا هر یک از افراد گروه بدون نگرانی از ناکامی و شکست برای ارائه راه حل مشکلات پیش قدم شوند. این روش به کسب و کارتان امکان رشد و کارامدی بیشتری می‌دهد. زمانی که هر یک از افراد تیم در پی ایجاد نوآوری هستند، هیچ کس نمیتواند شما را در مسیر پیشرفت متوقف کند.

افزودن دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها