مصاحبه با استارتاپ لیان

لیان

  • خودتون رو معرفی کنید

میلاد مختاری هستم، 29 سالمه، هم‌بنیانگذار استارتاپ لیان هستم.

  • تحصیلاتتون چیه؟

من لیسانس IT   از دانشگاه پیام نور دارم. به فکر ادامه تحصیل هم نیستم، چون وقت نمی‌کنم درس بخونم، ضمن اینکه دانشگاه هم در این مسیر به من هیچ کمکی نمیکنه.

  • استارتاپتون رو از کی راه اندازی کردید؟

ما از 7 سال پیش وارد حوزه استارتاپی شدیم، یعنی سال 93. اون موقع چیزی به اسم استارتاپ هنوز شکل نگرفته بود و ماهم خیلی با این مفهوم آشنا نبودیم. ما کارمون رو از پارک علم و فناوری استان سمنان با یه تیم 6 نفره شروع کردیم.

  • لیان چیه؟

اگه خیلی ساده بخوام توضیح بدم، ما داریم یه دستیار حسابداری میسازیم که بتونه به تمام نرم افزارهای حسابداری بزرگ خدمات بده؛ در اپلیکیشن ما شما می‌تونید با صحبت کردن فاکتور صحبت کنید. همینجوری که ما الان داریم باهم صحبت می‌کنیم، می‌تونید با اپلیکیشن صحبت کنید و فاکتور ثبت کنید.

  • چرا لیان رو راه‌اندازی کردید؟

ما در ابتدا با میلاد (هم‌بنیانگذار لیان) یه کسب و کاری رو در حوزه نرم افزاری راه‌اندازی کردیم و در نهایت به چندتا مشکل بر خوردیم که یکی از اون‌ها همین مسئله ثبت اطلاعات مالی و فاکتورها بود و از همونجا این ایده شکل گرفت.

در واقع ما لیان رو با این هدف راه اندازی کردیم که افراد از کار کردن با نرم افزار‌های پیچیده حسابداری و انبارداری راحت بشن. البته بیشتر مخاطب هدف ما کسب و کارهای کوچک هستند.

  • چه چالش‌هایی داشتید؟

اولین چالشی که ما داشتیم تیم سازی بود. ما در ابتدا یه تیم 6 نفره ساختیم، اما برای این که این تیم بتونه ادامه بده ما به پول نیاز داشتیم. اون موقع میخواستیم با پارک علم و فناوری شروع کنیم اما سرمایه‌ای که مورد نظرشون بود خیلی کم بود. همچنین ساختار تیمم‌ون درست نبود و بنابراین تیم از بین رفت و فقط من و میلاد موندیم. در حال حاضر نفرات اصلی لیان 2 نفر هستن.

  • در حال حاضر چه چالشی دارید؟

خیلی نیاز به  تحقیقات بازار و بازاریابی داریم. همچنین بحث جذب سرمایه که جزو اولویت‌هامون هست.

  • خودتون رو چقدر موفق می‌بینید؟

من موفقیت رو از 1 تا 101 حساب می‌کنم. یعنی رسیدن به نقطه 100 موفقیت نیست، 101 موفقیت کامله. یعنی ما اونجایی موفقیم که کسب و کارمون بدون ما کار کنه. الان هم نمیشه این رو گفت، چون ما هنوز در حال تست هستیم. اینکه چقدر زمان میبره واقعا بستگی به بازار داره چون یه اقیانوس قرمز و پر از رقیبه و فعالیت در این فضا خیلی سخته.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماتماس