استراتژی‌های موثر در رشد استارتاپ‌ها!


راه‌اندازی یک استارتاپ به ایجاد ظرفیت مالی و دستیابی به دانش مناسب نیازمند است. کافی است این موارد را با شرایط اقتصادی متلاطم، بازار به شدت رقابتی و بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده ترکیب کنید تا بخشی از چالش‌های پیش روی یک استارتاپ را بهتر بشناسید. پایداری یک کسب‌وکار نوپا را می‌توان وابسته به قوانین، اصول و استراتژی‌های کاربردی دانست. در این مطلب، قصد داریم برخی از استراتژی‌های موثر در رشد استارتاپ‌ها را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

چگونه می‌توانیم به رشد کسب‌وکار نوپای خود کمک کنیم؟

برخی از مهم‌ترین اصول تاثیرگذار در رشد استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا را می‌توان چنین برشمرد:

·        استفاده از ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی مقرون به‌صرفه

در آغاز مسیر کسب‌وکار بهتر است از انتخاب روش‌های بازاریابی پر هزینه اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید، برای دستیابی به موفقیت در ابتدای مسیر لازم است روند بازگشت سرمایه را سرعت بخشید. انجام این کار از طریق کاهش هزینه‌های تبلیغاتی و بهره‌برداری بیش‌تر از شبکه‌های اجتماعی و امکانات رایگان آن ممکن خواهد بود.

·        محوریت بخشیدن به خدمات مشتری

جلب اعتماد مشتریان بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که با تلاش فراوان و صرف وقت و هزینه‌های بسیار زیادی به‌دست می‌آید. به خاطر داشته باشید، تنها بروز یک خطای استراتژیک می‌تواند این پایگاه ارزشمند را نابود کند. برای رشد و گسترش کسب‌وکار خود علاوه بر خلق راه‌کارهای تازه و محصولات با کیفیت، لازم است خدمات مشتری را جدی گرفته و در بالاترین سطوح ممکن ارائه دهید. استفاده از قابلیت‌ها، تخصص و مهارت‌های یک تیم قدرتمند و پر انرژی از مهم‌ترین روش‌هایی است که محوریت بخشیدن به خدمات مشتری را امکان‌پذیر می‌کند.

·        استفاده از فناوری‌های مناسب

امروزه، استارتاپ‌ها به شکل فعالانه‌ای از نوآوری‌ها و فناوری‌های ارائه شده در جهت ساده‌سازی فرآیندهای عملیاتی استفاده می‌کنند. ابزارهای مدیریتی و محاسباتی خودکار و سیستم‌های مناسب برای برقراری ارتباط با مخاطبان را می‌توان از بهترین فناوری‌هایی دانست که می‌توانند به رشد و گسترش کسب‌وکار کمک کنند.

·        ریسک‌پذیری

ریسک‌پذیری را می‌توان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موثر در رشد کسب‌وکار به حساب آورد. به خاطر داشته باشید، هر ساله تعداد قابل توجهی از استارتاپ‌های تازه نفس در حوزه‌های مختلف به‌وجود می‌آیند. بنابراین، انجام کارهای متفاوت، انتخاب روش‌های مختلف و خطرپذیری آگاهانه و مسئولانه می‌توانند در ایجاد جایگاهی متفاوت در مقایسه با رقیبان تاثیرگذار باشند.

·        تحمل شکست

مسیر موفقیت سرشار از موانع و دست‌اندازهایی است که تنها با شکست هموار می‌شود. کم‌تر کسی را می‌توان یافت که بدون تجربه ناکامی‌های گاه‌وبی‌گاه به موفقیت رسیده باشد. در اغلب مواقع، شکست می‌تواند آموزگاری به مراتب بهتر از موفقیت باشد. زمین خوردن، دوباره برخاستن و تلاش تا کسب پیروزی از بزرگ‌ترین درس‌هایی است که می‌تواند به گسترش کسب‌وکار با ابعادی استثنایی کمک کند.

·        انتخاب افراد مناسب

گسترش کسب‌وکار و رشد استارتاپ‌ها ایجاد فرصت‌های شغلی جدید را به‌همراه خواهند داشت. با پیش‌بینی تحولات احتمالی لازم است هر چه زودتر افراد مناسبی را برای برآورده کردن نیازهای آتی استارتاپ خود پیدا کنید. به خاطر داشته باشید، یافتن نیروی کار ماهر و مطابق با نیازهای متغیر کسب‌وکارتان کار ساده‌ای نخواهد بود. بنابراین، از کلیه منابع خود برای کشف همکاران ایده‌آل در تمامی سطوح استفاده کنید.

·        ادامه روند فعالیت‌ها و پروژه‌های موفق

تنها زمانی رویکرد خود را تغییر دهید که روند فعالیت‌های شما دچار اختلال یا توقف شده باشد. به عبارت دیگر، اگر کسب‌وکارتان در حال رشد است به‌سادگی می‌توانید نتیجه بگیرید که نیازی را برآورده می‌کند. این به معنای آن است که افراد جامعه به محصولات یا خدمات شما احتیاج داشته و به آن‌ها علاقه دارند. در چنین مواقعی، تغییر رویکرد می‌تواند کسب‌وکار شما را مختل کرده و بر روند موفقیت‌تان تاثیر معکوسی داشته باشد.

·        توقف فوری فعالیت‌ها یا فرآیندهای ناموفق

پس از شناسایی اقدامات موثر، لازم است کلیه فعالیت‌ها و فرآیندهای ناموفق و حتی خنثی را متوقف کنید. انجام این کار در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار بوده و از اتلاف منابع جلوگیری می‌کند. بهتر است کلیه امکانات خود را به انجام پروژه‌ها و فعالیت‌هایی اختصاص دهید که احتمال دستیابی به موفقیت در آن‌ها بیش‌تر است.

نقش خانه نوآوری در رشد استارتاپ‌ها

خانه نوآوری با در اختیار قرار دادن راه‌کارهای مناسب به شما کمک می‌کند، محصول اولیه خود را به شکل قابل قبولی به بازار ارائه داده و روندهای درآمدی و هزینه‌ای را در بهترین شکل ممکن بیازمائید. حاصل این همکاری، شناسایی رفتار بازار و جذب سرمایه‌گذارانی است که با تزریق سرمایه و حمایت از کسب‌وکارتان، رشد و توسعه استارتاپ شما را امکان‌پذیر می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماتماس